ORHAN KEMAL 100 YAŞINDA……

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ORHAN  KEMAL 100 YAŞINDA……

Cumhuriyet dönemi edebiyatımızın büyük yazarlarından, Çağdaş Türk roman ve öykücülüğünde toplumcu gerçekçilik akımının öncülerinden olan Orhan Kemal 100 yaşında.

Bireyin gerçek mutsuzluk ya da mutluluğunun, içinde yaşadığı toplumsal düzenden geleceğine olan inancıyla her türlü insanı ve sosyal sınıfı yazan, kendisi de ekmeğin peşinde mücadele vermiş bir  emekçi olan Orhan Kemal’in onlarca roman ve öyküsünün içinde “ Bereketli Topraklar, Vukuat Var, Hanımın Çiftliği, Kanlı Topraklar, Kaçak, Murtaza, Gurbet Kuşları, 72. Koğuş, Arkadaş Islıkları, Sokakların Çocuğu, Üç Kağıtçı, Müfettişler Müfettişi, Uçurum öne çıkanlarıydı.

Önemli eleştirmenler, Balzac’ın 19 yüzyıl Fransası’nın “ İnsanlık Komedyası’nı yazması gibi Orhan Kemal’in de Türkiye ‘nin İnsanlık Komedyası’nı yazdığını belirtirler.

Aslında buna komedya değil trajedi demek gerekir  ki, Soma’da ki işçi soykırımında ya da yeni yetme AKP’li patronların çok katlı Rezidans, AVM inşaatlarında 10’ar 20’ şer canlarını veren emekçilerin hangi şartlarda çalışıp yaşadıklarını gördükten sonra ,Orhan Kemal’ lere ne kadar çok ihtiyacımız olduğu ne yazık ki acı bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor.

Orhan Kemal her sınıftan insanları yazmakla birlikte asıl işçilerin, emekçilerin, köylülerin, ezilenlerin, sömürülenlerin yaşamlarını yansıtmıştır. Orhan Kemal için “ Dünya’ya sadece bu sesiz yoksul çoğunluğun sesi olmak için gelmiştir”  diyenler vardır.

Türk edebiyatının dünyada hala en çok tanınan ismi olan büyük yurtsever şairimiz Nazım Hikmet’le Bursa Cezaevi’ nde birlikte yatmıştır.

Nazım  kendisine derin bir hayranlık duyan Orhan Kemal’i şiir yazmaktan vazgeçirip düz yazıya yönlendirmiştir.

Nazım Hikmet’in şiirleriyle çizdiği memleket manzarasını Orhan Kemal başka bir teknikle resmetmiştir.

Orhan Kemal, çektiği bir çok sıkıntıya rağmen ölümünden az önce göğsünü gere gere “ İnandığım doğruların adamı oldum, böyle yaşadım, karınca kararınca bu doğruların savaşını daha çok sanatımda yapmaya çalıştım, kursağıma hakkım olmayan bir tek kuruş dahi girmedi” diyen soylu bir insandı.

Her zaman öykü ve romanlarında yaşamlarını anlattığı işçiler O’na vefa borçlarını göstermişler ve Orhan Kemal’in cenazesinde “ Biz işçiler senin hatıran önünde saygıyla eğiliriz”  pankartıyla yürümüşlerdir.

Bizler CHP Kdz.Ereğli İlçe Örgütü olarak bu emek dostu büyük ustanın doğumunun 100. Yılında anısı önünde saygıyla eğiliyoruz.

 

Hayrettin KARTAL

CHP Kdz.Ereğli

İlçe Başkanı

Etiketler:

Bu Galeriyi Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*