CHP’nin ve 50 gün sonra kutlayacağımız Türkiye Cumhuriyeti’nin 91 inci kuruluş yıldönümü.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bugün 9 Eylül

CHP’nin ve 50 gün sonra kutlayacağımız Türkiye Cumhuriyeti’nin 91 inci kuruluş yıldönümü.

91 yıl.Dile kolay.  Ancak bilim, özellikle de  tarih bilimi, geçmişte yaşanan olay ve gelişmelerin, tarih bilimi açısından gerçekçi bir şekilde değerlendirilebilmesi, tarihin hükmünü verebilmesi için en az 100 yıl geçmesini söyler.

Fakat ülkemizin tarih alanında yetiştirdiği, konuyla ilgili tüm çevrelerin de otorite olarak kabul ettikleri Sina Akşin, Mete Tunçay ve Tarık Zafer Tunaya gibi ünlü tarihçilerimiz, Türk Yakın Çağı’nın yani Cumhuriyet, Atatürk devrimi ya da Türk devrimi de denilen yolun başlangıcının, 1908 olduğunu belirtirler.İçlerinde Atatürk ve ulusal kurtuluş mücadelesinde ki arkadaşlarının da bulunduğu 1908 2 .inci Meşrutiyet devrimi , Cumhuriyetin siyaset laboratuarı  olarak nitelendirilir ve Türkiye’nin 1923’deki mecrasına 1908’de girmiş olduğunun  altını  çizerler.

Bu nedenle ülkemizde ve ortadoğu İslam coğrafyasında, yüz yılı aşan gelişmeler karşısında, tarihin  hükmünü vereceği, gerçekçi değerlendirilmelerin yapılabileceği, bilimsel zaman dilimi geçilmiştir.

Bugün Ortadoğuda, İslam coğrafyasında Afganistan ‘dan Pakistan ‘a, İran’dan Irak’a, Suriye’den Mısır’a, Tunus’tan Libya’ya, Yemen’e kadar yaşananlar ortadadır.

Etnik ve mezhepsel çatışmaların, iç savaşların yaşandığı, demokrasi, insan hakları, hukuk, özgürlük, laiklik gibi kavramların hiçbir anlamının olmadığı tam bir kaos ortamı.

Bu topraklarda , bu coğrafyada yaşamanın, var olmanın bedelinin ne kadar ağır olduğu ortadadır.

Hem bugün, hem tarihte yaşananlar bunun en büyük kanıtıdır.

Hep birlikte hatırlayalım.

Balkan savaşları, 1inci dünya savaşı ,Çanakkale ve ardından Anadolu işgal edildi.

Yurdun büyük bölümü  düşman elinde kaldı. Buna karşı henüz 38 yaşındaki genç bir devrimcinin, Mustafa Kemal’in önderliğinde 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan başlayan kurtuluş mücadelesi ve 9 Eylül 1922’de işgalciler İzmir’de denize döküldü. Ardından Türkiye Cumhuriyeti kuruldu.

Eğitimde, sağlıkta, sanayide, tarımda ,bilimde,kültürde atılımlar yapıldı.

Bugün bunları bir cümlede sıralayıp söylemek çok kolay gibi görülüyor. Ancak tüm bunlar yıllarca süren savaşlar,11 milyon nüfusunun yarısı bulaşıcı ve salgın hastalıklarla boğuşan, gencecik yetişmiş evlatlarını şehit vermiş , yorgun ve yoksul düşmüş bir halkın fedakarlığı ile yapıldı.  Köhnemiş ve yıkılmaya yüz tutmuş bir imparotorluğun küllerinden, aklı ve bilimi rehber edinmiş, çağdaş uygarlığa ulaşmayı hedefine koymuş genç bir cumhuriyet yaratıldı.

Genç Türkiye Cumhuriyeti ,1923’ten 2 inci dünya savaşının başlangıcına kadar 15 yıl boyunca, Sovyetler Birliği ve Joponya ile birlikte dünyanın en hızlı gelişen, kalkınan ülkesi oldu. Bu yıllar boyunca Türkiye’nin yıllık ortalama kalkınma hızı %15 olurken 1 kuruş dış borç ta yapılmamıştır.

CHP bakanlığa verilen bir dilekçe ile kurulan bir parti değildir.

CHP’si emperyalizme ve onların işbirlikçilerine karşı, yoksul halkımızın verdiği büyük ve onurlu bir mücadeleden doğmuş bir partidir.

Yaptığı devrim ve atılımlarla çağın kapılarını aralamış bir partidir.

Emeğin,emekçinin yanında olan bir partidir.

Bugün taşeron çalışma düzeni  içinde iş ve can güvenliği olmadan köle gibi çalıştırılan emekçilere ilk kez sendikalaşma, grev ve toplu sözleşme haklarını sağlayan partidir.

Atatürk önderliğinde  çağdaş atılımları ile dünyanın tüm ezilen, sömürülen mazlum halklarına örnek olmuş bir partidir.  Dünyada ve bölgemizde modern, kalkınmış, çağdaş Türkiye’yi ve İslam dünyasında başka bir benzeri bulunmayan modeli yaratan CHP’dir.

Eğer bugün Türkiye ,diğer İslam ülkelerinden farklıysa, birçok eksiğine rağmen etnik, mezhepsel  çatışma, kaos ortamından uzak  kalabiliyorsa, Cumhuriyetin temellerinin sağlamlığından, doğruluğundandır.

CHP 91 yıldır dimdik ayakta ise savunduklarının doğruluğundan, haklılığındandır.

Bunu bugün yaşayarak daha net görebiliyoruz.

Eğer bugün ülkemizde sıradan bir halk çocuğu, işçi, köylü, esnaf çocuğu, parti başkanı, başbakan, cumhurbaşkanı olabiliyorsa, çok partili , demokratik parlamenter sistem işliyorsa, bağımsız bir yargı sistemi varsa, insan hakları, adalet, özgürlük gibi kavramlar toplumun büyük önem verdiği değerler olduysa, bunu Türkiye’nin  temeline koyan CHP’dir.

Ne var ki 12 yıllık AKP iktidarı bu değerleri sulandırmak, yok etmek, çürütmek için elinden geleni yapıyor.

Bu değerleri savunanlara saldırıyor. Bu konuda bir hayli mesafe katettiler.

Birçok mevziyi  de ele geçirdiler.

Ancak emelleri kursaklarında  kalacaktır.

Cumhuriyetimizin yakın, kısa tarihi buna en büyük örnektir.

12 Eylül 1980’de askersel diktatörlük, büyük bir baskıyla, %92 oyla anayasayı değiştirmiş, Cuntanın lideri Kenan Evren’i Cumhurbaşkanı seçtirmiştir. Bugün 12 Eylül diktatörlerinin toplumdaki yerini herkes görüyor.

Biz CHP’liler bugüne kadar hiçbir oy kaygısına düşmeden, ülkemizin çıkarlarını, kurduğumuz bağımsız, laik, demokratik  cumhuriyeti yılmadan, usanmadan, bıkmadan, büyük bir direnç ve kararlılıkla savunduk. Bundan sonra da savunmaya devam edeceğiz. Çünkü çağdaş, bağımsız, demokratik cumhuriyetimizin en büyük güvencesi CHP’dir.

Emekçi, yoksul halkımızın en büyük umudu CHP’dir. Türkiye’nin birleştirici gücü CHP’dir.

Şimdi birliğimizi ve gücümüzü pekiştirerek, umutlarımızı ve inancımızı tazeleyerek, omuz omuza, yoldaşca bir mücadeleyi yükselterek, ülkemize ve partimize sahip çıkma zamanıdır.

Şimdi; asgari ücretin 850 TL . olduğu ülkemizde, işsizliğin, yoksulluğun, hayat pahalılığının pençesinde kıvranan milyonlarca insanımızın karşısında, kollarında ki 700 bin liralık saatleri, para sayma makinalarını, para kasalarını, ayakkabı kutularındaki milyonlarca avro ve doları açıklayamayanlardan hesap sorma zamanıdır. Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki ; yapılan soygunların, hırsızlığın hesabını mutlaka soracağız.

Burunlarından fitil fitil getireceğiz. Hiç kimsenin yaptığı yanına kar  kalmayacak.

Bu inanç ve kararlılıkla partimizin 91 inci kuruluş yılını kutluyor ve en başta Atatürk olmak üzere tüm mücadele arkadaşlarını, aramızdan ayrılmış her kademedeki parti emektarlarımızı, şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyorum.

CHP’nin 91 inci yılı kutlu olsun.

Yaşasın CHP

Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti

 

 

 

 

Hayrettin KARTAL

CHP Kdz.Ereğli

İlçe Başkanı

 

 

 

Etiketler:

Bu Galeriyi Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*