BASIN AÇIKLAMASI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AKP iktidarının ülkeye yaşattığı ekonomik dar boğaz; Ereğli’mizde en ağır şekilde hissedilmektedir.

Esnafımız siftahsız dükkan kapatmakta, sanayicilerimiz büyük zorluklar yaşamakta, şehrimizdeki işsizlik her geçen gün artmakta ve gençlerimiz ekmek parası için göç etmek zorunda kalmaktadır.

AKP iktidarı, genel ve yerel seçimlerde Ereğli halkına vermiş olduğu sözlerin hiç birini tutmamıştır. Ne vaad ettikleri gibi tersaneler bölgesinde bir hareketlilik olmuş, nede şehrimize dışarıdan bir tek yatırım getirebilmiştir. Tam 13 yıldır bu iktidarın Ereğli’ye sağladığı istihdam sıfırdır.

Şehrimizde yaşanmakta olan bu darboğaz’ın bir nebze de olsa aşılabilmesi için, şu an atıl vaziyette bulunan ve TOKİ’nin mülkiyetine bırakılan eski hastane bölgesinin Üniversite Kampus alanı olarak bir an önce Üniversiteye  devrini destekliyor ve bu konuda her türlü desteği vereceğimizi  taahüt ediyoruz.

Bu bağlamda, CHP olarak bu arazinin mevcut imar durumunun belediye tarafından Üniversite kampusu alanı olarak değiştirilmesini talep ediyoruz. Şubat ayı Belediye Meclis toplantısında bu teklifin Belediye Meclis üyelerimizin vereceği   bir önerge ile meclis gündemine alınmasını teklif edeceğiz ve bu davanın her platformda takipçisi olacağız.

03 Eylül 2014 tarihinde yapılan Belediye Meclis toplantısında CHP meclis üyelerinin suyun % 30 ucuzlatılması ile ilgili  önergesi oy çokluğu kabul edilmişti.

1 Ekim 2014 tarihinde yapılan Meclis toplantısında görüşülen  konu, CHP’li 14 Meclis üyesi ve AKP’li 7 meclis üyesinin desteği ile Kdz.Ereğli’de halkın kullandığı su, yaklaşık % 30 ucuzlamış oldu.

Aralık ayı meclisinde ise Belediye başkanı su indiriminin hukuka aykırı olduğunu iddia ederek iptal edilmesini istemiş, ancak belediye başkanının bu isteği oy çokluğu ile red edilerek, suyun %30 ucuzlaması kesinleşmişti.

Fakat Belediye başkanı gelir tarifesine suyun indirimsiz m3 fiyatı olan 1.44 TL.’yi değil, zamlı fiatı olan 2.05 TL’yi koydurarak henüz 1 ay dahi olmadan suyu yine zamlı fiyattan halka yansıtmıştır.

Belediye başkanının bu davranışı her şeyden önce meclise saygısızlıktır, Ereğli halkına saygısızlıktır.

CHP Meclis üyeleri bu haksız ve hukuksuz dayatmaya muhalefet şerhi koymuştur..

Yasal olmayan bu karardan bir an önce dönülmeli ve Kdz.Ereğli halkına vaat edilen ucuz su sağlanmalıdır.

Biz CHP olarak Kdz.Ereğli halkının çıkarlarını sonuna kadar savunacağız ve gerekirse bu konuyu yargıya taşıyacağız.

Bilindiği gibi önceki hafta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner YILDIZ’ ın açıklamaları Kdz.Ereğli ve Zonguldak basınında da yer aldı.

AKP iktidarı nihayet en yetkili ağızlarından, ağzında ki baklayı çıkardı ve Zonguldak’ı  tümüyle çöküntüye sürükleyecek sözü söyledi. TTK’ yı özelleştirmek istiyorlar. Gerekçeleri de gayet basit. TTK yılda 500 milyon zarar ediyormuş. Türkiye’nin en karlı kuruluşlarını, Telekom’u , Tüpraş’ ı, Erdemir ’i, Seka’ yı, Petkimi ’i, Tekel’i, Şeker Fabrikalarını, Çimento Fabrikalarını, Bankaları, Sigortaları ve daha bir çok kuruluşu haraç mezat babalar gibi satacaksın ondan sonra da TTK zarar ediyor diyerek özelleştirmeye çıkaracaksın.

CHP Kdz.Ereğli İlçe Örgütü olarak açıkça ilan ediyoruz ki; TTK’ yı özelleştirmek, Zonguldak’a ihanettir. Zonguldak’a ihanet Türkiye’ye ihanettir.

TTK’ ya yıllardır üretim işçisi alınmamakta, ,işçi açıkları kapatılmamakta bunun sonucunda TTK’ nın zararı artmaktadır. TTK’ nın işçi açıkları derhal kapatılmalı  üretimde ve istihdamda artış sağlayacak yeni yatırımlar bir an önce gerçekleştirilmeli, TTK’ nın özelleştirilmesinden derhal vazgeçilmelidir.

Biz her fırsatta TTK’ ya sahip çıkacağız, AKP’nin Zonguldak’a ihanetini haykıracağız ve doğruları halkımıza anlatacağız.

 

 

 

 

 

Hayrettin KARTAL

CHP Kdz.Ereğli

İlçe Başkanı

Etiketler:

Bu Galeriyi Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*